پرش لینک ها

اشتبین ، پلکانی از یاقوت سبز

در حاشیه سواحل زیبای ارس، در دل کوه های بلند آذربایجان شرقی روستای پلکانی اشتبین همچون یاقوتی سبز زیر آسمان فیروزه ای صاف و پاک می درخشد. کناره رود ارس در استان آذربایجان شرقی را به حق جایی شبیه بهشت نامیده اند. از جلفا تا کلیبر و و ارسباران مناظر حیرت انگیز و شگفت آوری وجود دارد که انسان را به وجد و شعف وا می دارد. در میان روستاهای اطراف رود ارس با جنگل ها و کوه ها و مناطق حفاظت شده، روستای اشتبین یکی از روستاهای شگفت کشور، شهرت خاصی دارد.

روستای اشتبین

مسافران پس از گذر از شهر جلفا، روستای سیه رود، نوردوز (مرز ایران و ارمنستان)، روستای دوزال و کردشت، از سه راهی هراس به روستای زیبای اشتبین وارد می شوند.

شناخت بیشتر روستای اشتبین

روستای اشتبین از مجموعه سه آبادی به نام های هراس، سیاوشان، و جعفر آباد تشکیل شده و دارای سابقه تاریخی کهن است. چندین کتیبه به خط ثلث مربوط به زمان شاه طهماسب صفوی، یک گورستان قدیمی، کتیبه های مرمرین مربوط به قرن های نهم و دهم هجری حکایت از پیشینه تاریخی گرانبهای آن دارد.

ابوالقاسم نباتی، عارف و شاعر معروف آذربایجان در اشتبین به دنیا آمده و به وصیت خود در این مکان به خاک سپرده شده است. تولید ابریشم در این روستا از قدیم رونق دارد و عده زیادی از مردم به تولید و پرورش کرم ابریشم اشتغال دارند. میوه های باغی و محصولات جالیز اشتبین بسیار مرغوب است. انار، انجیر، گردو، گلابی، آلبالو، زردآلو، انگور، سماق، زغال اخته، ازگیل و توت به فراوانی از باغات اشتبین به دست می آید.

میوه های روستای اشتبین
دیگر جذابیت های روستای اشتبین
خانه های روستای اشتبین معماری بسیار زیبایی دارد و حیاط هر خانه پشت بام خانه دیگر است. در هر گوشه کوچه های آن، کارگاه تولید ابریشم به چشم می خورد و در این میان زنان روستا که لواش تنوری می پزند نان را به میهمانان پیشکش می کنند.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه