پرش لینک ها

رود ارس و جاذبه های آن

رود ارس مهم ترین و بزرگ ترین رود آذربایجان شرقی و در شمال این استان قرار دارد. طول رود ارس 1072 کیلومتر است. این رود با نام آراز هم شناخته شده است. این رودخانه مرز مشترک بین ایران و کشورهای همسایه شمال غربی را تشکیل می دهد. سرچشمه رود ارس کوه های گل داغ در ترکیه بوده و سپس رودخانه کور در جمهوری آذربایجان به آن می پیوندد، و در نهایت این رود به دریای خزر وارد می شود.

رود ارس

در قرون کلاسیک، رودخانه ارس در زبان یونانی با نام Araxes شناخته می شد. نام جدید آن در زبان ارمنی نیز Araks یا Arax می باشد. نام قدیمی این رود در زبان گرجی نیز Rakhsi بوده است. در آذربایجان این رود را آراز، در فارسی و کردی ارس، و در ترکیه آرا می گویند.

جذابیت های رود ارس
مناظر اطراف رود ارس به خاطر داشتن جاذبه های طبیعی و تاریخی هر ساله گردشگران زیادی را از اقصی نقاط ایران و دنیا به سمت خود جذب می کند. پیشنهاد می‌کنیم اگر به منطقه جلفا سفر کردید حتما از رود ارس که هنوز هم به صورت بکر و دست نخورده باقی مانده است دیدن کنید و در کنار همراهانتان اوقات خوشی را باهم سپری کنید.
رودخانه ارس
در مناظر اطراف رود ارس نادرترین حیوانات و پرندگان و گونه های گیاهی به دلیل آب و هوای مساعد زیست می‌کنند که دیدنشان برای هر بیننده‌ای به راستی که تماشایی است.
رودخانه پرآب و خروشان ارس علاوه بر جذابیت‌های ویژه گردشگری و تاثیرات مثبت اکوسیستمی، قابلیت ارزشمندی از نظر ماهیگیری در فصول خاصی از سال را دارد،
طبیعت سرسبز جزیره‌های رود ارس و کوه‌های زیبا و سر به فلک کشیده اطراف آن منطقه‌ دل‌انگیزی را به وجود آورده تا گردشگران، دیدن این منطقه را در صدر گشت‌های خود قرار دهند. شما در سفر به رود ارس می‌توانید از دیگر دیدنی های جلفا که در نزدیکی این رودخانه قرار دارند همچون کلیسای سنت استپانوس، کلیسای چوپان، آبشار آسیاب خرابه، سد خدا آفرین و سد میل مغان ارس بازدید کنید تا لذت سفرتان به جلفا چندین برابر شود. همچنین شما می‌توانید از مراکز خرید منطقه آزاد جلفا نیز دیدن کنید و هر آنچه را که می‌خواهید را خریداری نمایید.
رود آراز
مبادی ورود و خروج رود ارس
مبادی ورود و خروج در ارس را می توان پل هایی نظیر پل دشت، پل راه آهن جلفا، اصلاندوز، پل چوبی و راه آهن و پل بیله سوار اشاره کرد.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه